Valsts: Lietuva
Valoda: Latviešu
Mainīt

GARSAS IR EMOCIJOS - kiek emocionaliai reikšmingo turinio galima atkurti klausantis muzikos iš įrašų

Klausantis muzikos, atkuriamos iš vinilinės plokštelės ar skaitmeninio failo, galima išgirsti tik tiek jos turinio, kiek buvo užkoduota įraše ir nesugadinta atkuriant įrašą per garso sistemą. 

Kas yra „blogas“ ir kas yra „geras“ garsas klausantis muzikos iš įrašų?

Buvo laikas, kai atkuriamam iš magnetinės juostos ar vinilo plokštelės garsui pagrindiniai kokybės kriterijai buvo „kad būtų garsiai ir švariai“. Po to, daug metų, išprusę vartotojai daugiausia domėjosi kaip atkuriami „žemi“ ir „aukšti“ dažniai. Pagal šiuos kriterijus techninio progreso viršūnė buvo pasiekta, kai atsirado MP3 failai, D klasės stiprintuvai ir „subwoofer‘iai“. Viskas suskambėjo garsiai ir švariai, bet deja visai neįdomiai. Su muzikos emocijų perteikimu 2020-ųjų masiniai stream‘eriai ir stiprintuvai susitvarko prasčiau už 1920-ųjų masinius gramofonus. Šiuolaikinės vinilo plokštelės iš esmės pablogėjo nuo 50-ųjų ir neretai virsta skaitmeninių failų iškamšomis. 100-o metų evoliucija atvedė į aklavietę.

Žmonės tarsi ir girdi daugiau muzikos – visur ir visada, bet dėmesingai klausosi jos daug mažiau. Nes tai dažniausiai jau nebe muzika, o „muzakas“ – fonas, kurio nebūtina, o realiai ir neįmanoma, rimtai klausytis ir ypatingai mėgautis. Emocijų iš tokios muzikos arba visai neatsiranda arba jos labai jau primityvios, tinkamos tik prie rytinės mankštos ar kitos specifines progos. 

Kaip tai atsitiko ir kur išeitis? Kokie pakankamai turiningi įrašai dabar prieinami, kur jų gauti, ir kaip iš jų įmanoma atkurti įdomesnę muziką be didelių emocinio turinio praradimų? 

Prezentacijoje iš serijos „Arčiau muzikos“ Muzikos magijos klube bus pasakojama apie garso prigimtį ir jo poveikį emocijoms, apie įrašų formatus ir jų reikšmę muzikos atkūrimui, ir apie garso sistemas namuose. Visko per pora valandų neaprėpti, o reikia dar ir muzikos paklausyti, ir padiskutuoti... – tai realus vakaro turinys labai priklausys nuo dalyvių – bus skiriama daugiau dėmesio tiems aspektams, kurie daugiau sudomins auditoriją. 

Temą pristatys socialinių mokslų daktaras Artašės Gazarian – nei tikras audiofilas, nei išprusęs melomanas.  Jis yra VšĮ „Muzikos magija“ steigėjas ir didelis mėgėjas paklausyti geros muzikos – jei ne gyvai, tai bent jau pakankamai gerai atkuriamos. Daugiau kaip 20 metų jis studijuoja muzikinio garso fenomeną kaip iš informacijos teorijos, taip ir neuropsichologijos pusės. Jau paskelbė nemažai straipsnių šia tema ir nuolat eksperimentuoja Muzikos magijos salone – tai turės kuo pasidalinti su tais, kas norėtų daugiau mėgautis muzika iš įrašų.

Trukmė 2.5 val. pabaiga 20.30, norintys galės pasiklausyti muzikos iki 21 val.

Pasākuma organizators uzņemas atbildību par pasākuma kvalitāti. Organizators pieņems lēmumu par naudas atmaksu, ja pasākums nenotiks vai tiks pārcelts. Plašākai informācijai par apstākļiem un naudas atmaksu, lūdzu, skatiet sadaļu "Ar Pasākumu saistīti apstākļi".

Pasākuma norises vieta